مهاجرت تحصیلی یکی از راه­های مناسب برای ادامه تحصیل و گرفتن اقامت در کشورهای خارج است. هر ساله دانشجویان زیادی در تلاش هستند که با گرفتن اپلای به کشورهای مختلف مهاجرت کنند و در آنجا تحصیلات خود را ادامه دهند.

اپلای تحصیلی گرفتن دارای یک سری قواعد و اصول است که باید آن‌ها را رعایت کرد. اگر به فکر پذیرش تحصیلی هستید، بهتر است که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا همه­ی موارد مهم در امر مهاجرت تحصیلی را متوجه شوید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

مهاجرت تحصیلی

همه چیز در مورد مهاجرت تحصیلی

چرا باید مهاجرت تحصیلی کرد؟

سالانه بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی کشورهای آسیایی مهاجرت می­کنند. این جریانات از سالیان بسیار قبل انجام می­شود و مخصوص سالهای اخیر نیست. دلایل بسیاری وجود دارد که دانشجوها را وادار به مهاجرت به کشورهای دیگر می­کند؛ البته باید گفت بسیاری از این افراد با این روش موفق هم شده‌اند و پس از مهاجرت و تحصیل به مدارج بالای علمی و موفقیت­های چشمگیری رسیده‌اند.

همان‌طور که می­دانید روند تحصیل در ایران شرایط خاص خود را دارد و در بسیاری از کشورها تحصیل را به  چشم یک شغل نگاه می­کنند. همین امر باعث شده که تفاوت های بسیار چشمگیری از لحاظ نگاه‌ها و رویکردها در امر تحصیل بین ایران و کشورهای پیشرفته وجود داشته باشد.

متاسفانه در ایران فرصت  شغلی که ارتباط مستقیم با رشته تحصیلی فرد داشته باشد، بسیار کم است، اما این موضوع در بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی چنین نیست و یک فرد با دانش می­تواند به راحتی یک شغل متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کند. وجود دانشگاه­های عالی در کشورهایی نظیر آلمان، کانادا، انگلیس، آمریکا و… کمک زیادی به ارتقاء دانش دانشجویان می­کند. تمام این دلایل می­تواند برای مهاجرت کافی باشد. یک تصمیم درست می­تواند زندگی یک فرد را دگرگون کند و آن را به موفقیت­های بسیار زیادی برساند.

باید به یاد داشته باشید فرایند مهاجرت مراحلی دارد که بسیار مهم هستند و باید  تمامی آن­ها را به خوبی  مطالعه کنید و انجام دهید تا بتوانید  انتخاب درستی را داشته باشید. در ادامه مطالب  مهم­تری را در مورد پذیرش تحصیلی بیان خواهیم کرد.

قبل از مهاجرت باید چه کار کنیم؟

کارهایی که قبل از مهاجرت باید انجام دهیم

چه کارهایی قبل از مهاجرت تحصیلی باید انجام دهیم؟

مهاجرت امری بسیار تاثیرگذار در آینده فرد است. این تصمیم اگر درست باشد می­تواند آینده فرد را تضمین کند و موفقیت­های زیادی را برای وی به ارمغان آورد و تصمیم اشتباه نیز می­تواند یک عمر پشیمانی به همراه داشته باشد. به همین دلیل روی این قضیه باید حسابی تحقیق کرد و یک تصمیم بسیار جدی و درست گرفت.

قبل از  مهاجرت باید در مورد این موضوع تحقیق کنید. این تحقیقات می‌تواند در تصمیم شما نقش بسیار زیادی داشته باشد چرا که مهاجرت به کشورهای دیگر سختی‌های خودش را به همراه دارد و این سختی‌ها می‌توانند ادامه‌دار نیز باشند.

  • مشاوره:

 قبل از هرکاری بهتر است با یک مشاور درباره تصمیم خود صحبت کنید. استاد دانشگاه یا مراکز مهاجرتی می­توانند بهترین گزینه باشند. این مشاوره به شما کمک می­کند که متوجه شوید آیا مهاجرت کردن برای شما مناسب است یا خیر. مهاجرت تحصیلی امری است که باید منطقی با آن روبرو شد، تمام جوانب را سنجید و در نهایت تصمیم گرفت. اشتباه خیلی از افراد، احساسی عمل کردن در این امر است که مشکلاتی را در پی دارد.

  • انتخاب کشور مناسب:

کشورهای مختلف قوانین خاص خودشان را دارند که می­تواند شرایط زندگی را برای افراد مهاجر سخت کند. بهتر است که درباره فرهنگ­ها، قوانین و شرایط  کلی زندگی در کشورهای مد نظر تحقیق کنید. اگر فردی را پیدا کنید که آنجا زندگی می­کند، می توانید از وی مشاوره بگیرید. پس از طی این مراحل یک کشور را انتخاب کنید و شرایط تحصیل و زندگی در آنجا را مطالعه کنید این موضوع به شما کمک می­کند که پس از مهاجرت زندگی راحت­تری را داشته باشید.

  • ارتقاء سطح زبان:

زبان، راه ارتباطی شما با جهان بیرون است. به عبارتی اگر شما با زبان کشوری که می‌خواهید به آنجا مهاجرت کنید، آشنا نباشید و سطح زبان مناسبی نداشته باشید، نمی‌توانید آنجا زندگی خوبی داشته باشید. بهتر است ابتدا زبان انگلیسی را ارتقاء دهید طوری‌که بتوانید تافل یا آیلتس را دریافت کنید. سپس زبان کشور مورد نظر را یاد بگیرید تا با مشکل خاصی رو برو نشوید.

از چه راه‌هایی می‌توانیم مهاجرت تحصیلی داشته باشیم؟

به طور کلی می­توان گفت که مهاجرت تحصیلی می­تواند راحت‌ترین راه برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، باشد. افرادی که دارای سوابق دانشگاهی بسیار مناسب هستند، به راحتی می­توانند پذیرش خود را انجام دهند. این پذیرش کار زیاد سختی نیست، فقط باید با دقت مدارک و رزومه خود را برای دانشگاه مد نظر ارسال کنید. به طور کلی راه­های پذیرش تحصیلی عبارت­اند از:

  • ارسال رزومه برای دانشگاه مد نظر در مقاطع تحصیلی کارشناسی و دکترا که این روش نیازی به آزمون ورودی ندارد.
  • شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه­های مختلف
  • ارسال رزومه تحصیلی به دانشگاه­های خصوصی که نیازمند پرداخت شهریه بالا هستند. البته این دانشگاه­ها به راحتی دانشجو می­پذیرند.
  • اخذ پذیرش در کالج­های اروپایی

مهاجرت تحصیلی در یک نگاه

از یک نگاه مهاجرت تحصیلی یک تصمیم بسیار خوب است که آینده افراد را با موفقیت همراه می­کند. اگر شما تصمیم جدی برای پذیرش تحصیلی دارید، بهتر است پس از تحقیقات و مشاوره­های مناسب، تصمیم خود را عملی کنید. همچنین می­توانید از مراکز مهاجرتی کمک بگیرید که البته هزینه­ای را بابت همراهی کردن باید پرداخت کنید.